Cinnamon proponowany jako domyślny pulpit dla Fedory 19

el7 fedora fedora19 gnome3 lang_pl redhat rhel

Na wiki projektu Fedora można znaleźć propozycję by to Cinnamon był domyślnym środowiskiem graficznym od nadchodzącej w maju dystrybucji Fedora 19 “Schrödinger’s Cat”. Bardzo mało prawdopodobne jest, że tak się stanie. Red Hat główny sponsor dystrybucji Fedora, jest jednocześnie sponsorem GNOME, do pracy nad którym zatrudnia wielu programistów.

Fedora Engineering Steering Committee (FESCo)

Obecnie trwaja dyskusję nad projektem na liście dyskusyjnej Fedory oraz na wiki projektu. I to ostatecznie do komitetu FESCo (Do niego należą techniczne sprawy prowadzenia dystrybucji) będzie należały zmiany. Ten komitet zatwierdził już kilka ważnych zmian dla następnego wydania są to m.in. PHP 5.5, GCC 4.8, E17. W dalszym ciągu dyskutowane są zmiana w dystrybucji MySQL na MariaDB. Czy Cinnamon ma szansę na główne środowisko Fedory? Dowiemy się niebawem.

Opinie

Opinie na temat zmian są raczej negatywne. Wydaje się, że głównymi powodami zmian jest niezadowolenie z obecnej drogi jaką obrało GNOME. Zwolennicy środowiska piszą, że jest to wygodne bezmyszkowe rozwiązanie. I dla Administratorów spędzających większość czasu w CLI ważna i wygodna jest praca bez używania myszki. Gerald Cox zauważa, że lata temu zapadła decyzja by GNOME było domyślnym środowiskiem graficznym i teraz powinna być podejmowana z ważnych powodów takich jak: zmiana warunków licencjonowania czy brak wsparcia. Zwrócił uwagę, że jeżeli komuś nie podoba się kierunek rozwoju GNOME, w Fedorze może bardzo łatwo zmienić swoje środowisko na inne. “(Tak jak ja Gerald) Robię to od lat z KDE”.

Red Hat Enterprise Linux 7

W ostatnim kwartale tego roku planowany jest do publikacji RHEL7 bazujący na Fedora 18 (uzupełnionym zapewne o niektóre rzeczy z Fedory 19). Myślimy, że niezależnie od decyzji, które zapadną w projekcie, w nowej flagowej dystrybucji Red Hata dostaniemy jako domyślne GNOME  i obok KDE.

(Heise, fedoraproject.org, mailinglist)

(Visited 1 times, 1 visits today)