ARD:Wir sind eins. Nowe aplikacje Android i iOS, Apple pod lupą

centos centoscompl el6 lang_pl redhat rhel

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa ARD – Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland ( Niem. Związku Niemieckich Otwartych Nadawców Publiczno-Prawnych). Na której to (konferencji) związek zapowiedział wydanie aplikacji dla systemów mobilnych. Dla nas to okazja również do wykonania testów i sprawdzenia jak ARD radzi sobie z interoperacyjnością swoich rozwiązań. Czy jako użytkownicy w ekosystemie Red Hat (RHEL, Fedora, CentOS)  możemy oglądać telewizje publiczne? Czy jednak musimy jechać do sklepu, stanąć w kolejce i kupić konkretne rozwiązanie. Sprawdźmy.

Das Erste OnLine

Konferencja ARD

Od 3 stycznia 2013 roku program pierwszy (Das Erste) Niemieckiej publicznej telewizji jest dostępny online na stronach internetowych, również w wersji dostępnej dla urządzeń mobilnych. Według związku średnio 400 tys. osób oglądało w styczniu Das Erste przez internet, liczba ta ciągle rośnie. ARD nie zawsze ma prawa do pokazywania audycji online, co dotyczy głównie zagranicznych filmów i programów muzycznych. W ciągu najbliższych czterech tygodni zostanie opublikowana w najpopularniejszych sklepach dla platform mobilnych aplikacja dla Das Erste. Z funkcjami t.j. funkcja przypominania o programie, mobilny przewodnik po programach, oglądanie transmisji programu.

Das Erste On-Line:
http://live.daserste.de
http://m.daserste.de

Apple Markencheck

 Systemy Apple mają coś wspólnego z BSD, skoro z BSD to i z Uniksami, skoro z Uniksami to pośrednio z Linuksem, skoro z Linuksem to i Red Hatem i CentOSem. W ramach serii programów “Markencheck”. ARD przygotowało obszerny materiał na temat firmy Apple i tworzonych przez nich produktów. Dowiemy się m.in. o: Kult marki, jak koncern produkuje swoje produkty, czy postępuje “fair”, jak produkty są dobre i czy faktycznie mają przewagę konkurencyjną. W trakcie programu widzimy również badanie rezonansem magnetycznym, by sprawdzić reakcję klientów na informacje związane z marką “Apple” i konkurentów. Producentem jest stacja WDR. Materiał można zobaczyć OnLine na stronach związku. (Link)

Interoperacyjność rozwiązań

Sprawdziliśmy osobiście jak technologie wybrane przez związek ARD, wypływają na interoperacyjność i możliwości skorzystania na różnych platformach. System, na którym testowaliśmy to Red Hat Enterprise Linux 6 z zainstalowanymi dodatkami (kodeki, flash, …), ale to standard praktycznie na każdej platformie trzeba doinstalować pewne dodatki by móc oglądać większość materiałów dostępnych w sieci. Wynik nas nie zdziwił (W końcu już wcześniej wiedzieliśmy z doświadczeń jak to wygląda). Na Linuksie nie mieliśmy problemu z oglądaniem zarówno relacji live jak i materiałów wideo opublikowanych na stronie. Warto zaznaczyć, że część materiałów jest dostępna do ściągnięcia. Wersje offline również bezproblemowo otwierały się na testowanym systemie.

Android: Telwizja pod ręką.

Również sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja na jednej z najpopularniejszych platform mobilnych. (Jak już pisaliśmy aplikacja “Das Erste” będzie za około 4 tygodnie w Google Play Store, również w Apple App Store i Microsoft Store). Na chwilę obecną dostępne są m.in. aplikację Tagesschau oraz Sportschau. Telewizje związku publikują też własne aplikacje np. telewizja RBB (Berlin-Branderburgia) posiada w sklepie aplikację rbb-radios, dzięki której możmy online przy pomocy naszego smartphona z Androidem słuchać tamtejszych publicznych rozgłośni radiowych. Wszystkie aplikacje oczywiście działają. Więcej o aplikacjach dla telefonów, w tym również aplikacjach do oglądania materiałów wideo, wkrótce w serii artykułów przygotowywanych wspólnie z CentOS.Com.pl.

Linki:
Tagesschau
Sportschau
RBB Radios

Podsumowanie

Jeżeli ktoś prowadzi czarną listę, czego nie może robić na Linuksie. Informujemy, że nie musi dopisywać do niej oglądania telewizji publicznej w Niemczech. Bez problemu można oglądać materiały. A dostępność i wygoda używania w najbliższym czasie jeszcze się poprawi.

(ARD Press/Heise)

(Visited 4 times, 1 visits today)