RHEL na 10 lat… dla wszystkich.

el5 el6 lang_pl redhat rhel

Red Hat przedłużył wsparcie dla RHEL5 i RHEL6 na 10 lat dla wszystkich. Ale nie oznacza to, że Red Hat zrezygnował z ELS (Extended Life Support). Po prostu teraz Red Hat będzie miał wsparcie łącznie z programem ELS 13 lat.

Zmiana dotyczy tylko wydania 5 i 6 systemów Red Hat. System RHEL4 nie “załapie” się na zmiany. Dla zwykłego użytkownika systemów Linuksowych zmiana ta nie ma żadnego znaczenia. Ale dla firm i co bardziej wymagających użytkowników jak najbardziej. Oznacza to tyle, że produkt wydany raz przez Red Hata musi wytrzymać minimum 13 lat na jednej maszynie działania. Podczas gdy typowe dystrybucje “dla domu”, nie przeznaczone dla użytkownika firmowego, mają wytrzymać do 1 roku lub 1,5.

Po zmianach sytuacja wygląda następująco:
RHEL5 wsparcie do 31 Marca 2017 roku. (+ 3 Lata ELS)
RHEL6 wsparcie do 30 Listopada 2020 roku. (+3 Lata ELS)
Zmiana dotyczy oczywiście też przyszłych wydań systemu np. RHEL7.

Co ciekawe również są zmiany w podziale na 3 stopnie wsparcia, i tak w pierwszym stopniu wsparcia (czyli w czasie pełnym wsparcia oraz kiedy do systemu mogą być wprowadzane nowości w postaci paczek “enhacement”.). Czas ten został wydłużony z 4 lat do 5,5 roku!

Nie wiemy jeszcze jak na nowości zareagują twórcy klonów Red Hata np. CentOS, Scientific Linux, czy Oracle Linux. Nie wiemy też jak zareaguje konkurencja, czy też będzie wydłużać wsparcie dla swoich produktów.

Więcej informacji na Liście mailingowej Red Hata, w informacjach rozsyłanych do klientów oraz na stronach Red Hat News.

(Red Hat News/RH Mailing)

(Visited 1 times, 1 visits today)