Przegląd publikacji na temat CentOSa (2)

centos centoscompl el5 el6 lang_pl redhat rhel

Dawno nie przyglądaliśmy się co pojawiło się na temat CentOSa, oto kolejna piątka artykułów opublikowanych na naszym partnerskim portalu.

1)O YUM trochę bardziej zaawansowanie…

Jeżeli ktoś uważa, że sucha wiedza to za mało, może warto poznawać narzędzie czytając o jego wykorzystaniu w przykładowych scenariuszach. Tutaj autor pokusił się o takie zestawienie. Zawiera również elementy z życia wzięte, mogące być dodatkową zachętą.


Jak poznać nowe możliwości kolejnego narzędzia? Najlepiej rozwiązać przykładowe problemy w wybranych scenariuszach, a nóż, może to kiedyś się przydać. Dzisiaj pobawimy się narzędziem YUM. Prześledzimy jego możliwości, pod kątem przygotowania lokalnego repozytorium z aktualizacjami. W jakim celu nam się to przyda?

Całość: http://centos.com.pl/2012/12/06/o-yum-troche-bardziej-zaawansowanie/

2)nginx+thttpd=cgi scripts support

Czasami aby pewne technologie działały ze sobą musimy podjąć pewne kroki i coś pokonfigurować. W tym wpisie autor tłumaczy jak ożenić technologię nginx i cgi.

Nginx to co raz częściej używany serwer www/proxy, przez wielu uważany za lepszy od Apache. Nie chciałbym wypowiadać się w tej kwestii, a przynajmniej nie w tej chwili. Skupię się na uzupełnieniu pewnego braku w omawianym serwerze, jakim jest obsługa skryptów CGI. Niestety korzystając tylko z NGINX-a nie doświadczymy tej “przyjemności”. Lekarstwem na to może okazać się prosty serwer www- thttpd. Gotową paczkę znajdziemy w repozytorium Epel.

Całość: http://centos.com.pl/2012/11/25/nginx-thttpd-cgi-scripts-support/

3)Lighttpd z PHP-FPM w CentOS

Warto znać różne rozwiązania nie tylko alternatywne, w tym wpisie poznajemy podstawowe wiadomości o alternatywie dla Apache.

Serwerów WWW mamy przynajmniej kilka. Jedna bardziej znane, a inne mniej. Dosyć rzadko chyba używanym jest Lighttpd, który promowany jest jako “lżejsza” alternatywa dla “ciężkiego” Apache. Nie chciałbym komentować powyższych stwierdzeń, bo są one względne i nie można w jednym zdaniu ich ani podważyć, ani potwierdzić. Zabierzmy się za instalację.

Całość: http://centos.com.pl/2012/11/04/lighttpd-z-php-fpm-w-centos/

4)Własny serwer synchronizacji dla FirefoxSync w CentOS

Popularna “Chmura” to temat rzeka, i większość kojarzy go z danymi przechowywanymi na serwerach dużych korporacji. A może własna chmura? Tutaj dowiemy się jak zrobić własny serwer synchronizacji dla Firefoksa.

Pewnie wielu z Was słyszało o możliwości synchronizacji zakładek, haseł, ustawień, itp. przeglądarki Firefox pomiędzy różnymi komputerami, ale obawiała się o bezpieczeństwo swoich danych. Mozilla wyszła nam na przeciw i umożliwiła postawienie własnego serwera przechowującego wspomniane dane. Postaram się teraz w kilku żołnierskich zdaniach opowiedzieć jak coś takiego postawić i skonfigurować. Do dzieła :)

Całość: http://centos.com.pl/2012/10/10/wlasny-serwer-synchronizacji-dla-firefoxsync-w-centos/

5)Prosty przepis na smarthost w Sendmail i Postfix

W Informatyce warto wiele tematów poznać przynajmniej hasłowo. Tutaj poznajemy smarthost. Dodatkowo autor proponuje jedne z możliwych zastosowań dla tego programu. Dodatkowym plusem jest przedstawienie konfiguracji we współpracy dla dwóch serwerów pocztowych.

Kilka razy zdarzyło się mojemu serwerowi wpaść na czarną listę i to najczęściej z powodu dziurawych aplikacji użytkowników, ale nie tylko. Co w takim wypadku począć? Odpowiedź wydaje się prosta, zmienić IP. Niestety jednak, nie wszyscy mamy taką możliwość. Prostym rozwiązaniem jest posłużenie się innym serwerem jako tzw. smarthost.

Całość: http://centos.com.pl/2012/09/25/prosty-przepis-na-smarthost-w-sendmail-i-postfix/

Poprzedni wpis cyklu: Przegląd publikacji na temat CentOSa (1)

Artykuł powstał na podstawie treści pierwotnie opublikowanych na portalu CentOS.pl, tytuły artykułów oraz odnośniki zostały opublikowane wyżej.

(Visited 2 times, 1 visits today)