Przegląd publikacji na temat CentOSa (1)

redhat centos centoscompl el5 el6 lang_pl rhel

1)Instalacja nienadzorowana cz.1 – Pliki Kickstart

Automatyzacja pracy to na tyle ważny aspekt pracy z systemem, że warto się tym zająć, w tym artykule możemy się dowiedzieć jak instalować system CentOS z gotowego pliku z odpowiedziami. Instalacja nienadzorowana to pierwszy krok, a kto wie może ostatnim krokiem będzie własny remix przygotowany pod własne potrzeby?

Rozpoczęcie tematów instalacji nienadzorowanej w CentOSie najlepiej zacząć od zapoznania się z przykładowym plikiem kickstart. Co z pomocą tego pliku możemy zrobić? Z gotowego krążka zainstalować CentOSa wg. gotowego wzorca, opracowanie własnego krążka instalacyjnego, płyty LiveCD lub LiveDVD (w zależności od wagi naszego remiksu).

Całość: http://centos.com.pl/2012/09/05/instalacja-nienadzorowana-cz-1-pliki-kickstart/

2)Trochę o systemach klasy Enterprise…

Czy Linux nadaje się na system Biznesowy? Czy CentOS nadaje się na system biznesowy? Co z jednym z częstszych zarzutów stawianych Linuksowi: “Zbyt częste zmiany w oprogramowaniu !!”, “Brak stabilizacji!!”, “Częste wydania systemu!!”. W tym artykule ledwie zalążek problemu, ale można przeczytać o wielu ważnych aspektach. Co ważne, artykuł zawiera również elementy z życia wzięte:

Na parking podjeżdża dobrze wyposażone Audi. W rękach trzymając jeden z droższych telefonów, prowadząc rozmowę z kontrahentem z innego kraju. Wyciąga z bagażnika torbę z laptopem, ten co wydaje się oczywistym jest z wyższej półki przeznaczony dla biznesu. W którymś momencie czytelnik zastanawia się kiedy cokolwiek napiszę o Linuksie, a bardziej sądząc po portalu umieszczenia o CentOSie i/lub Red Hacie. Sytuacja wydaje się powoli jasna. Czy jest możliwe, aby ten biznesmen na komputerze miał zainstalowany nie Mac OS, nie Windows, nawet nie RHEL, ale np. CentOS?

Całość: http://centos.com.pl/2012/09/05/troche-o-systemach-klasy-enterprise/

3)Data ostatniego logowania po ssh, pop3, imap – lastlog i nie tylko

Na stronach internetowych można znaleźć różne artykuły. Bardzo cenne są takie z życia wzięte, jak ten właśnie artykuł:

Pewnie nie raz zdarzyła Wam się sytuacja, że pracodawca lub klient zażądał wykasowania nieużywanych kont email, czy ftp, ale skąd biedny admin ma to wiedzieć?

Bardzo ważną inną rzeczą jest też doświadczenie, i umiejętności, które dzięki temu powiększamy:

Najgorsze w tym wszystkim jest, że logowanie do poczty przez pop3, czy imap nie jest traktowane jako logowanie do systemu, a więc opisywane polecenie nam się nie przyda. Cóż począć? Z pomocą przychodzi nam pewien administrator z Łodzi – Konrad.

Dzięki połączeniu tego wszystkiego, mogę z czystym sumieniem polecić powyższy artykuł. A oto całość artykułu: http://centos.com.pl/2012/08/29/data-ostatniego-logowania-po-ssh-pop3-imap-lastlog-i-nie-tylko/

4)Fetchmail – sposób na wiadomości z wielu skrzynek w jednym miejscu

Często posiadając wiele skrzynek e-mail stajemy przed dylematem z której na którą ustawić przekierowanie lub nawet z której zrezygnować. Od teraz nie musimy się tym przejmować. Z pomocą przychodzi nam fetchmail, czyli klient imap i pop3, który może za nas pobierać pocztę z wielu skrzynek zewnętrznych i umieszczać w naszej lokalnej skrzynce email na serwerze.

Czy Fetchmail rozwiązuje wasze problemy z dużą ilością skrzynek pocztowych? Czy dzięki niemu będzie lepiej się pracowało przy komputerze? Kolejny warty przeczytania artykuł na CentOS.pl: http://centos.com.pl/2012/08/15/fetchmail-sposob-na-wiadomosci-z-wielu-skrzynek-w-jednym-miejscu/

5)Sprawdzanie posiadanej wersji CentOS w jednym miejscu
-Masz początkującego pracownika?
-Pomagasz komuś na forum? Nie wie jaką ma wersję CentOSa?
-Sam chciałbyś sprawdzić? I wiedzieć na pewno?
W tym artykule mamy 6 metod na sprawdzenie wersji CentOSa, oraz dodatkowe informacje, mogące nam pomóc w określeniu na jakiej wersji CentOSa, czy to RHELa pracujemy: http://centos.com.pl/2012/08/08/sprawdzanie-posiadanej-wersji-centos/

Artykuł powstał na podstawie treści pierwotnie opublikowanych na portalu CentOS.pl, tytuły artykułów oraz odnośniki zostały opublikowane wyżej.

(Visited 1 times, 1 visits today)