Microsoft obiecuje nie pozywać użytkowników Moonlighta

redhat rhel

Z okazji pojawienia się wersji 2.0 wtyczki Moonlight dla Firefoksa koncern Microsoft opublikował właśnie nowe porozumienie patentowe z Novellem w sprawie tej otwartoźródłowej reimplementacji Silverlighta. Programista Novella Michael de Icaza zapowiedział już przed tygodniem, że taki dokument wkrótce powstanie i oto jest. Najważniejszy zapis w porozumieniu mówi o tym, że koncern z Redmond gwarantuje odstąpienie od roszczeń prawnych wobec użytkowników, którzy korzystają z opatentowanej przezeń technologii Silverlight 3 i 4.

Moonlight umożliwia odtwarzanie w systemach linuksowych treści multimedialnych zaimplementowanych w microsoftowej technologii Rich Internet o nazwie Silverlight, jak również plików WMA. Opracowane w dużej mierze przez programistów Novella narzędzie było do tej pory pomijane w różnych dystrybucjach Linuksa właśnie ze względu na to, że niektóre wykorzystywane w nim technologie są chronione patentami, a dotychczasowe gwarancje Microsoftu dla użytkowników Moonlighta oraz dystrybutorów nie były wystarczające. Odnosiły się one tylko do użytkowników, którzy używali oprogramowania Novella. Ponadto Moonlight bazuje na Mono, które w środowisku Open Source wciąż jest obiektem sporów; z tego powodu nie uwzględniono go między innymi w systemie Red Hat Enterprise Linux (RHEL).

Warto zauważyć, że w każdej chwili Microsoft może wymówić zapis “Covenant to End Users of Moonlight 3 and 4“, chroniący dystrybutorów i użytkowników Linuksa. A więc to, czy nowe porozumienie przekona kolejnych dystrybutorów do włączenia Moonlighta, pokażą najbliższe tygodnie i miesiące. W finansowanym w dużej mierze przez Red Hata projekcie Fedora oprogramowanie to przypuszczalnie nadal nie będzie stosowane – zadeklarował podczas wczorajszej dyskusji Tom “Spot” Callaway, główny inżynier Fedory i programista Red Hata odpowiadający z kwestie prawne Fedory. Jednym z powodów przemawiających na “nie” jest to, że nowe gwarancje nie chronią dystrybutorów Linuksa lepiej niż wcześniejsze.

(heise-online)

(Visited 6 times, 1 visits today)