Watykan używa Linuksa

centos ciekawostki redhat rhel

Jak się okazuje, Watykan a właściwie jedna z najstarszych i najcenniejszych bibliotek na świecie tam się znajdująca, wykorzystuje do przechowywania i ochrony swoich informacji Linuksa.

The Information Technology Center (C.E.D.) z Biblioteki Watykańskiej używa przede wszystkim Red Hata. Na stronie projektu możemy znaleźć między innymi informacje o tym, że dane są chronione przez podwójny firewall zbudowany również w oparciu o RHEL. Ponadto udostępniono także informacje, iż serce projektu stanowi 27 serwerów z których niektóre także wykorzystują Red Hata, 19 z nich SUSE a reszta udostępnia środowiska Microsoftu (wirtualizowane pod Linuksem w VMware).

Zmodyfikowaną wersję Red Hata wykorzystuje także Digital Photographic Laboratory (DPL), którego historia sięga już ponad pięciuset lat. Według informacji podanych na stronie laboratorium, w znajdujących się tam komputerach podstawowym systemem jest Centos. Z ciekawostek mogę także wspomnieć, iż DPL posiada wewnętrzną sieć LAN o przepustowości tysiąca megabitów na sekundę, czyli jednego gigabita (1/8 gigabajta).

Stworzona przez papieża Mikołaja V w 1448 roku Biblioteka Watykańska jest obecnie jedną z najstarszych na świecie. Zawiera ponad 75 tysięcy manuskryptów i około 1,1 miliona książek wydrukowanych w historii ludzkości – czyni ją jednym z największych repozytoriów wiedzy na świecie. IT Center Biblioteki Watykańskiej został otwarty w 1985 roku.

Miło jest wiedzieć, że w tak waznych projektach wykorzystywane są dystrybucje Linuksa i choć może nie jest to zbytnim zaskoczeniem, to warto zdawać sobie z tego sprawę.

Źródło: Ubucentrum.net

(Visited 1 times, 1 visits today)